Útoč ze strany své slabší skupiny Tisk

Předchozí lekce se věnovaly především technice. Tuto proto věnuji velmi důležité poučce strategie go. Přestože to, co bude níže napsáno, může vypadat jako naprosto zřejmé, často se v tom chybuje.

Přestavte si následující situaci: Na desce je slabá skupina soupeře, která leží mezi vaší slabou a silnou skupinou. K tomu dochází ve většině partií. Z jaké strany na soupeřovu skupinu zaútočíte?
Můžeme si to ukázat na konkrétním příkladu. Následující pozice vznikla v mé partii proti Zbyňkovi Dachovi ve 3. kole Mistrovství republiky 2004 v Mikulově:Hrál jsem bílými kameny a v pravém dolní rohu jsem měl velmi slabou skupinu:Ovšem ani označené kameny černého nebyly zrovna nejsilnější:Naštěstí jsem byl na tahu. Jak měla vypadat správná hra bílého?
Samozřejmě, měl by tlačit od své slabé skupiny, jak to ukazuje další obrázek. Tím nejen útočí na skupinu černého, ale zároveň posiluje i své slabé kameny. Navíc si bílý drží iniciativu a je pravděpodobné, že se díky tomu dostane ke strategicky důležitému tahu A.Bohužel jsem v této partii zvolil útok ze špatné strany. Zahrál jsem tah 1 na následujícím obrázku, což se ukázalo jako fatální chyba. Místo toho, abych útočil já na černého, tak najednou začal útočit černý na mě. Má skupina ožila jen zázrakem. Černý si navíc vybudoval ohromnou zeď. V tuto chvíli si bílý moc dobře nestojí.Princip, že se má útočit od svých slabých kamenů, protože tím je zároveň posilujete, stojí za dobré zapamatování. Určitě ho velmi často ve svých partiích využijete. 

ME v go 2015

Reklama