Nehrajte kyuovská joseki Tisk

V mnoha partiích obzvláště slabších hráčů tříd kyu se za bílého objevují hned na začátku tato dvě joseki:

 

 


xx

Je to zvláštní, ale v partiích danových hráčů neuvidíte, že by ihned v prvním rohu podobná joseki někdo zahrál. Pravděpodobně se zeptáte, jak je to možné? Vždyť přeci joseki jako joseki - všechna by měla dát za obě strany rovnocenný výsledek, když jsou to joseki. Nehledě na to, že výsledek vypadá pro bílého na první pohled velmi dobře - v obou případech si zajistil slušný roh.
Rozhodně nechci, aby následující řádky vyzněly, že by se tato joseki neměla hrát. Dovolím si je však rozebrat bez růžových goistických brýlí. To by mělo být přínosem zvláště pro ty, co tato joseki v ranních fázích partie rádi hrají.Začněme prvním joseki. Zde se může zdát, že bílý zabral mnohem větší území než černý. To je ostatně pravda. Je ovšem potřeba si uvědomit důležitou věc: Bílý v tomto rohu položil o jeden kámen více. Můžeme se pokusit odhadnout, kolik bodů tam může v územích být - bílý by si mohl vytvořit 17 bodů, černý 12. Pravda, bílý má větší vliv a černý trochu slabší tvar. Ale za získané tempo to černému stojí, protože...... nezískává pouze území ohraničené tahy 1 až 7, ale kámen 7 často dobře rozšiřuje i kámen v levém horním rohu. Oblast kolem A se s velkou pravděpodobností promění v černé území.
Pokud by bílý hrál podobným způsobem při dolní straně desky, získal by černý hned po prvních tazích velmi zřetelné vedení.Vyvrátit se dá i druhé joseki. Bílý během něco získal slušný náznak území v rohu. Je ovšem potřeba si uvědomit, že toto území může černý snadno zmenšit tahem na bod A. Sám černý přitom má tvar poměrně hodně jistý.Bílý proto obvykle dává přednost udělání závory. Když se poté černý rozšíří do strany, zůstává mu slabina na bodu A. Samozřejmě, černý má zase možnost skočit znovu na bod B. Pro silné hráče je poměrně příznačné, že pokud jim to nemá dát žádnou zvláštní výhodu, tak při hraní joseki raději volí varianty, kdy je pozice otevřenější.Ještě dodejme, že bílý může slabinu na bodu B na předchozím diagramu pokrýt tahem 4, kdy stále hrozí útokem na bod A.
Kdy tedy tato joseki hrát? Přeci nemohou být úplně špatná? Ne, nejsou špatná, jen se musí zahrát ve správnou chvíli.
Osobně jsem si joseki rozdělil na dva druhy:


1. Obecná joseki - dají se například zahrát téměř kdykoliv, když jsou na desce pouze zahajovací kameny.
2. Joseki pro zvláštní pozice - hrají se, když je to pro hráče výhodné.


Asi je jasné, že tato dvě joseki patří do druhé skupiny. Hrají se ve chvíli, kdy je tomu situace nakloněna. A kdy je nakloněna? Podívejme se na následující dva obrázky:První joseki se například může hodit, když už má bílý na desce dva označené kameny. V takovém případě dobře buduje pravou stranu. A naopak, jiná joseki by bílému zřejmě tak dobrý výsledek nedala.Využití druhého joseki je rovněž jasné: Bílý "nakopává" například v případě, kdy už na desce leží svírající kámen. Černý se v takovém případě nemá kam rozšířit a tím pádem se dostává do nepříjemné situace. 

ME v go 2015

Reklama