Hrajte do oblastí, kde jsou slabé skupiny Tisk

V této lekci se vrátíme opět od techniky ke strategii. Jejím cílem bude dokázat, že v zahájení a na začátku střední hry je nutné obsazovat nejen strategicky velké body, které zdánlivě přinesou okamžitý zisk. Často mnohem důležitější je zahrát do oblasti, kde jsou slabé skupiny.

Podívejme se na následující diagram. Kam má bílý zahrát?



Celkem logické se zdá zahrát například strategicky velký tah 1. Velmi nadějně vypadá i tah na bod A, případně mírnější povahy by mohly uvažovat o B.



Partii, ze které je naše ukázka, sehráli letos v dubnu ve čtvrtfinále Ing Cupu Číňané Chang Hao (černý) a Kong Jie. Bílý v ní neobsadil ani jeden z popsaných bodů, ale zahrál tah 1 na dalším diagramu.



Je to samozřejmě proto, že v této oblasti jsou dvě slabé skupiny - černá a bílá. Asi žádné z nich nehrozí bezprostřední zmrtvení. Kdo se však do této oblasti dostane jako první, bude mít oproti soupeři velkou výhodu. Pokud by bílý zahrál například tah 1 na následujícím diagramu, mohl by černý využít toho, že bílý má na desce dvě slabé skupiny. Možná je nezmrtví. Přesto si zapamatujte heslo, které jsem si pro podobnou příležitost sám dovolil vymyslet (doufám tedy, že ho zatím nikdo jiný nevymyslel): Skupina, která utíká, nedělá body. A lze dodat: Obvykle si body naopak dělá soupeř - zpevňuje si svá naznačená území, eliminuje slabiny, buduje vlivy atd. Zisk možná není okamžitě vidět. Ale alespoň tak nedává soupeři čas, aby provedl nějakou záškodnickou akci on.



Kam byste položili tah bílého na dalším obrázku?



Jako dobrý nápad se jeví například tah 1, který rozšiřuje bílé moyo vlevo nahoře.



Yamashita Keigo, který sehrál tuto partii letos v březnu v rozhodujícím sedmém kole zápasu o titul Kisei proti Hane Naokimu, raději hrál vpravo nahoře. Opět jsou tu dvě slabé skupiny. Rozdíl mezi tím, když vy ztratíte svojí skupinu, a tím, když naopak zmrtvíte skupinu soupeři, je vlastně dvojnásobný zisk. Pokud by bílý do této oblasti nezahrál, lze si představit, že černý by začal jeho skupinu honit, tím by si posílil svojí skupinu a dost možná by během toho stačil ještě bílému zlikvidovat náznak území vpravo.



Přestože vám možná ze začátku nebude jasné, proč dávat přednost oblastem, kde jsou slabé skupiny, před oblastmi, kde jsou velké strategické tahy, zkuste to ve svých partiích otestovat. Zkuste si navíc před takovým tahem i udělat plán, čeho byste chtěli útokem dosáhnout. Můžete si být jistí, že brzy vaše síla začne výrazně růst.



 

Reklama