Předcházejte nutícím tahům soupeře Tisk

Podíváte-li se na partie silných hráčů, můžete si všimnout, že se málokdy v nich stane, že by některý z hráčů zahrál sekvenci nutících tahů, na které by soupeř musel odpovídat. Je to proto, že silní hráči se snaží podobným tahům předcházet.

Podívejme se na následující obrázek. Pokud bude bílý na tahu, měl by do této pozice zahrát?Na první pohled se zdá, že pro bílého by bylo výhodnější obsadit některý velký bod v jiné části desky. Co by však následovalo? Dříve či později by černý zahrál nutící tahy 1 a 3 na dalším obrázku. Na ně by měl bílý odpovědět 2 a 4, což je ovšem pro něho příliš poddajné.Většina silných hráčů by se proto snažila tomuto vývoji předejít. Místo nějakého velkého strategického tahu v jiné části desky by zahráli tah 1 na následujícím obrázku. Takový tah nejen předchází nutícím tahům černého, ale zároveň rozšiřuje bílý vliv. Navíc velice pravděpodobně na něj černý odpoví.Další diagram ukazuje známé joseki. Měl by černý do této pozice ještě zahrát, nebo má hrát jinam?


Pokud černý bude hrát jinam, bílý může zahrát například nutící sekvenci 1 až 7 na následujícím obrázku. Černý velmi pravděpodobně do této pozice ještě bude chtít zahrát, takže bílý ze sekvence vyjde v tempu.Proto je lepší tomuto vývoji rovnou předejít a zahrát tah 1 na dalším obrázku.Zapamatujte si, že v zahájení není potřeba hrát pouze velké tahy, ale také důležité tahy. Zároveň není dobré nechávat vašeho soupeře určovat, kam máte zahrát. To je potupné. Pokud se naučíte nutícím tahům vašeho soupeře předcházet, stanete se o několik tříd silnějšími. 

ME v go 2015

Reklama