Dictionary of Basic Joseki
Český název: Slovník základních joseki
Autor: Ishida Yoshio
Jazyk: angličtina
Určeno pro: 5k - 5d
Hodnocení: 40 %
Dictionary od Basic Joseki (Slovník základních joseki) od Ishidy Yoshia je dnes už legendární kniha. Ještě nedávno bych jí dal asi hodnocení 100 procent. Jenže čas této knize ubral mnoho z aktuálnosti. Ale popořadě...
U Slovníku základních joseki se především nenechejte zmýlit jeho názvem. Jistě, naleznete v něm základní joseki. Zároveň však také neskutečné množství dalších variant. Slovník totiž tvoří tři svazky zhruba po 250 stránkách.
Určitě by proto tato kniha neměla sloužit jako učebnice (zde bych doporučil spíše 38 Basic Joseki), ale skutečně jako slovník. Ke snadnému nalezení požadovaného joseki slouží velmi přehledný rejstřík, který vás odkáže na potřebné stránky. Na nich pak kromě správného postupu naleznete i různé varianty, chybné tahy, jejich potrestání a občas také ukázky z profesionálních partií, ve kterých bylo dané joseki zahráno. To všechno je doplněné stručným, přehledným a výstižným komentářem. Orientovat se ve slovníku proto není problém.
Potud chvála. Zásadním nedostatkem slovníku je jeho neaktuálnost. První vydání je z roku 1977. Pak přišlo minimálně jedno další, ale mám pocit, že obsah zůstal netknut.* Od té doby se však některá joseki stala mrtvými, u dalších byly objeveny zcela nové varianty apod. Například dnes tolik populárním vzdáleným napadením komoku slovník věnuje pouze 30 stran. Znát alespoň trochu tato joseki je pro danového hráče nutnost. Nepočítejte však s tím, že by vám při jejich probádávání "Ishida" (přezdívka knihy) příliš pomohl.
Pak je tu ještě jedna věc, která dělá ze slovníku spíše antikvariátní kousek. A to je internet. Na něm naleznete o joseki velmi mnoho informací. Často jsou zde přehledy joseki i přímo napojené na partie profesionálních hráčů, v nichž se požadovaná varianta objevila.
Mít doma Dictionary of Basic Joseki není špatné. Pokud však přemýšlíte, jakou goistickou knihu si koupit, nejspíše naleznete výhodnější investici.

 

* Jarek Jiruše mě upozornil na to, že Ishida svůj slovník po dvaceti letech přepracoval. Bohužel nové vydání je pouze v japonštině, takže stejně v podstatě platí to, co je napsané v recenzi. 

ME v go 2015

Reklama