Invincible - The Games of Shusaku
Český název: Neporazitelný - Shusakovy partie
Autor: John Power, komentáře japonští profesionálové
Jazyk: angličtina
Určeno pro: 1d-5d
Hodnocení: 100 %
Pokud se některá kniha u nás považuje ta bibli goistické literatury, pak to jsou sebrané Shusakovy partie - Invincible - The Games of Shusaku. Z českých hráčů 3. danu a silnějších byste našli jen málo těch, kteří tuto knihu nikdy nestudovali.
Kuwahara Shusaku (1829-62) je považován za jednoho ze tří nejlepších hráčů všech dob. Přestože zemřel velmi mladý, zanechal po sobě nesmrtelné dílo, z kterého dodnes čerpají i mnozí profesionálové.
Kniha na více než 400 stránkách nabízí osmdesát podrobně okomentovaných partií. Mezi komentátory nalezneme taková jména, jako jsou Go Seigen, Kitani Minoru, Ishida Yoshio, Fujisawa Shuko, Segoe Kensaku a mnoho dalších, mimo jiné i Miyamoto Naoki, který sice jako hráč není moc známý (přestože má 9. dan), ale jako komentátor, publicista a autor je absolutní japonská špička (napsal například v mnoha směrech nepřekonatelnou Cestu k shodanu).
Pro amatéry je často velmi obtížné přijít na to, jaké myšlenky vedou profesionály k zahrání některých tahů. To by měly poodhalit rozbory partií. V tomto směru jsou vrcholem knihy partie komentované právě Miyamotem, který nehledí ani tak na to, aby jeho komentář oslovil ostatní profesionály, ale hlavně na to, aby co nejvíce přiblížil způsob uvažování profesionálů amatérským hráčům.
Přestože knih s komentovanými partie profesionálů je u nás dostupných několik, svým rozsahem a hloubkou se "Shusakovi" (přezdívka knihy) může rovnat snad jen sborník Tournament Go 1992.
Kniha je ovšem zajímavá i v dalších ohledech. Především se v ní člověk dozví mnoho ze zákulisí japonského go v 19. století.
Pokud jste danový hráč a chcete se zlepšit, určitě po této knize sáhněte 

ME v go 2015

Reklama