The Power of the Star-Point
Český název: Síla hvězdy
Autor: Kaku Takagawa
Jazyk: čeština, angličtina
Určeno pro: 10k-1d
Hodnocení: 80 %
Velmi dobrá kniha od legendy japonského go 50. a 60. let 20. století a Čestného Honinba Kaku Takagawy. Jak již název trochu napovídá, věnuje se tento spis dodnes poměrně oblíbenému zahájení san-ren-sei.
Hned úvodem je potřeba podotknout, že se Takagawa úkolu probádat toto fuseki zhostil hodně dobře, což u podobných knih ne vždy bývá pravidlem. Kniha má pět částí. Po úvodním představení san-ren-sei se Takagawa pouští do obsáhlého výčtu a hodnocení joseki, které se při tomto zahájení mohou objevit. Dále následují příklady "san-ren-sei v akci", poté si můžete zkusit sami sebe otestovat a na závěr jsou připraveny ukázky z profesionálních partií.
Co bych na této knížce hodně ocenil, je skutečnost, že po jejím přečtení nemusíte zrovna v každé partii san-ren-sei hrát, abyste z tohoto spisu něco měli. Kniha totiž zároveň prezentuje i určité obecnější principy hry na vliv a útoku na soupeřovy slabé skupiny, pohled profesionálních hráčů, poziční úsudek a podobně. To jsou všechno věci, které naleznou uplatnění i v ostatních zahájeních.
Jestliže si tuto knihu nepřečtete, zřejmě se nezhoršíte. Pokud však uděláte opak, nějakou sílu by vám přidat rozhodně měla. 

ME v go 2015

Reklama