Handicapová hra
Autor: Takagawa Shukaku
Jazyk: čeština
Určeno pro: 17k-10k
Hodnocení: 50 %
Význam tato knihy je zřejmě už mnohem menší než tomu bylo zhruba před dvaceti lety, kdy u nás vyšla. Tehdy byla většina turnajů handicapových, dnes je jich minimum. Přesto bych tuto knihu nezatracoval.
Dokonce si myslím, že toto může být první kniha, kterou by si měl člověk přečíst o strategii go. Najít správnou strategii v rovné partii je často těžké i pro špičkové hráče. Například v devítihandicapu je to o poznání jednodušší. Proč si tedy hned motat hlavu tím, čemu nerozumí ani mnohem silnější hráči?
Jak již bylo naznačeno, tato kniha se zabývá tím, jak za černého pojmout svojí hru při handicapu, jak co nejlépe využít svojí převahu. V první kapitole je rozebrána strategie při devítihandicapu, v dalších se pak handicap postupně snižuje.
Při studiu této knihy zjistíte, že to, co jste dosud považovali za skvělou taktiku bílého, je často ve skutečnosti prachsprostá triková hra, kterou není zase tak obtížné potrestat.
Důležité je podotknout, že poznatky z této knihy později často uplatníte také v rovných partiích. Proto se nemusíte bát, že by její přečtení bylo promarněným časem. 

Reklama