The Direction of Play
Český název: Směr hry
Autor: Kajiwara Takeo
Jazyk: čeština, angličtina
Určeno pro: 10k-1k
Hodnocení: 50 %
U této knihy trochu váhám, zda ji doporučovat. Velmi snadno vás totiž může zavést na scestí. Mnohé věci, které tato kniha označuje za špatné, naleznete v partiích nejlepších hráčů. Zvláštní.
Důvodem toho asi nebude pouze posun v teorii go, ale také kontroverznost autora knihy. Kajiwara je zajímavou postavou japonského go. Mnozí ho považují za výborného teoretika. Na druhé straně dokáže velmi nevybíravým způsobem kritizovat hru nejlepších profesionálů.
Co bych určitě doporučil si všem přečíst, je 1. kapitola. Ta osvětluje myšlenky jednotlivých rohových kamenů - například jaký by měl být další vývoj, když hráč zahraje na hvězdu, jaký v případě komoku a podobně. To je naprostý základ. Tuto kapitolu by si měli prostudovat už hráči kolem 15. kyu.
Další kapitoly jsou na pochopení mnohem náročnější a ne vždy moc přístupné. Navíc je zde potřeba se soustředit spíše na myšlenky a principy, než na konkrétní pozice. Pokud Kajiwara píše, že v této pozici je nejlepší to a to sevření, neznamená to ještě, že někteří špičkoví profesionálové v té samé pozici nehrají sevření jiné.
Směr hry by byla určitě skvělá kniha, kdyby ji někdo přepracoval a zbavil ji podobných jednoznačných soudů. Celkově ji lze doporučil, ale jak už bylo napsáno - spíše přebírejte myšlenky, než konkrétní tahy v konkrétních pozicích. 

ME v go 2015

Reklama