PRAVIDLA HRY GO

Pravidla hry go jsou velmi jednoduchá a zvládnou se je naučit i mále děti.

Hráči střídavě pokládají své kameny na desku, která má tvar čtvercové sítě o 19×19 čarách (pro začátečníky se používají i desky 9×9 a 13×13 aniž by se tím změnila pravidla). Kameny se pokládají na průsečíky. Začíná černý. Po zahrání se s kameny již nehýbe, pouze se za okolností popsaných níže mohou vybrat z desky.

Cílem hry je:

  1. Zajmout co nejvíce kamenů soupeře.
  2. Ohraničit si co největší území.

Obkličování kamenů

Pokud se hráči podaří obsadit všechny sousední průsečíky kamene nebo skupiny kamenů soupeře, vyberou se z desky. Na konci partie hráč dostane za každý zajatý kámen jeden bod.

Například černý kámen uprostřed desky má kolem sebe čtyři průsečíky, tzv. svobody. Pokud se bílému v průběhu hry podaří tyto průsečíky obsadit, kámen zajme a vybere ho z desky.

Při straně desky stačí na obklíčení soupeřova kamene pouze tři kameny. V rohu pouze dva kameny.

Obklíčit je možné i více kamenů najednou. Například na těchto obrázcích černý obklíčil čtyři černé kameny. Ty opět vybere z desky.

Ohraničování území

Jak hráči hrají, bojují a zajímají kameny soupeře, postupně se deska rozdělí na tzv. území.

Na těchto obrázcích má bílý území vlevo dole a vpravo nahoře, černý vlevo nahoře a vpravo dole. Každý volný průsečík uvnitř území se počítá za jeden bod, stejně jako každý zajatý kámen. Černý tak má dohromady 20 bodů, bílý má dohromady 21.

Zákazy a zvláštní situace

Hrát je v go možné bez omezení na jakýkoliv průsečík. Existují pouze dva zákazy:

1. Zákaz sebevraždy

Hráč nesmí zahrát na bod, na kterém by jeho kámen nebo skupina kamenů neměly ani jednu svobodu, tj. ani jeden volný průsečík vedle sebe.

Například na těchto třech obrázcích nesmí bílý zahrát na vyznačený bod. Jeho kameny by byly obklíčeny. Neměly by ani jednu svobodu.

Z tohoto zákazu existuje výjimka: Hráč může zahrát do sebevraždy, pokud s její pomocí vezme kámen nebo skupinu kamenů soupeře a svobody si tak vytvoří.

Například v této situaci černý na vyznačený bod zahrát může. Sice dává kámen do sebevraždy, ale zároveň sebere pět bílých kamenů. Díky tomu jeho kámen bude mít svobody.

2. KO

Černý tah na zeleně vyznačený bod na následujícím obrázku je povolená sebevražda, protože černý sebere bílý kámen a vytvoří si svobodu, viz prostřední obrázek. Jenže bílý může vzít černý kámen hned nazpět, jak ukazuje třetí obrázek. A poté by opět černý mohl zajmout bílý kámen a takhle stále donekonečna.

Této situaci se japonsky říká ko. Je pravidlo, že pokud černý sebere bílý kámen, nesmí bílý sebrat černého hned nazpět. Minimálně jednou musí zahrát někam jinam. Teprve poté může bílý vzít černý kámen nazpět. Potom stejný zákaz platí pro černého.

3. Seki

Poslední zvláštní situací je tzv. seki. Pokud černý v situaci na obrázcích bude chtít zajmout tři bílé kameny, sám na to doplatí. Udělá-li totiž tah 1, zahraje bílý na červeně vyznačený bod a všech pět černých kamenů zajme. Jenže toto platí i opačně. Pokud se bude snažit zajmout bílý černého tahem 1, černý zahraje také na vyznačený bod a sebere čtyři kameny bílého.

Ani pro jednoho hráče proto není výhodné to této pozice hrát. Tato pozice se řeší tak, že zůstává až do konce partie nezaplněná.

Živé a mrtvé skupiny